“Nydalen Bryggeri & Spiseri” telpās atrodas viena no “Amundsen Bryggeri” ražotnēm, kas līdztekus 160 pudelēs pildītā alus šķirnēm piedāvā 24 atšķirīgas izlejamā alus šķirnes. To maksimālais ražošanas apjoms gadā ir aptuveni 150 000 litru. Šāda alus apjoma karbonizēšanai ir vajadzīgi aptuveni 1250 litri CO₂ (par karbonizēšanu dēvē procesu, kurā šķidrumam tiek pievienots oglekļa dioksīds (CO₂)). Pareizais oglekļa dioksīda daudzums alū ir arī svarīgs garšas īpašību priekšnoteikums.
“CO₂ veidojas jau rūgšanas procesā, bet, tā kā šajā posmā daļa CO₂ tiek kontrolēti izvadīta no tvertnēm, mums bieži tas jāpievieno papildus. Oglekļa dioksīds bagātina garšas buķeti un padara alu daudz atspirdzinošāku, taču svarīgi saglabāt pareizo proporciju. Dažas alus šķirnes var būt dzirkstošas kā šampanietis, savukārt, citās oglekļa dioksīds gandrīz nemaz nav jūtams. Oglekļa dioksīda īpatsvars alū var būt ļoti atšķirīgs atkarībā no alus šķirnes. Vieglām, atspirdzinošām alus šķirnēm ir vajadzīgs augstāks oglekļa dioksīda īpatsvars nekā piesātinātākam un stiprākam alum. Piemēram, vieglais lāgers satur daudz vairāk oglekļa dioksīda nekā stauts,” skaidro Dž. Jēgere.
Pievienojamā oglekļa dioksīda īpatsvars ir atkarīgs arī no alus temperatūras un CO₂ spiediena. Karbonizācijas optimālā temperatūra ir no 0 līdz 5°C. CO₂ uzsūcas daudz ātrāk zemā temperatūrā, kas nozīmē, ka augstākā temperatūrā ir nepieciešams augstāks CO₂ spiediens.
Dažādu šķirņu alus putojas atšķirīgi, un to ietekmē daudzi faktori. Alus putas galvenokārt sastāv no proteīniem, kas rodas no iesala, no kura brūvē alu. Putu struktūru veido lielas proteīna molekulas, un, kad uz alu iedarbojas, piemēram, sūkņi un filtri, šīs molekulas sašķeļas, izveidojot putas. Tādēļ jo vairāk alus ir apstrādāts, jo mazāk veidojas putas.
“Laba alus glāzei ir jābūt ar kārtīgu “putu cepuri”, taču glāzei nevajadzētu būt pilnai ar putām. Ir vairāki iemesli, kādēļ alus pārmērīgi putojas, kad to pa krānu iepilda no mucas. Visbiežāk putošanos izraisa pārāk augsts CO₂ spiediens mucā vai nepareiza iepildes sistēma. Putu kvalitāti ietekmē arī tauki,” skaidro Dž. Jēgere.
Alus vienmēr ir bijis dažādu kultūru elements, taču pēdējos gados tas ir iekarojis pavisam jaunu statusu. “Nydalen Bryggeri & Spiseri” ir noslēdzis vienošanos ar mākslinieku, kurš veido etiķešu dizainu – nākotnē uzņēmums vairāk ražos alu kastēs, nevis pudelēs. Hermētiska un no gaismas aizsargāta kaste nodrošina vēl augstāku alus kvalitāti. “Mēs varam droši apgalvot, ka mūsdienās alus konkurē ar vīnu,” secina Dž. Jēgere.