Zvaigznes rodas, gāzes mākoņiem sabrūkot sava smaguma spēka iedarbībā. Tas rada koncentrētus gāzes sabiezējumus, kas kļūst arvien blīvāki un līdz ar to – arvien karstāki. Kad to kodoli sasniedz pietiekami augstu temperatūru (>1 milj. °C), to iekšienē notiek sintēze, kuras laikā divi ūdeņraža kodoli rada hēliju – gluži kā ūdeņraža bumbā.
Šo agresīvo procesu rezultātā mākonis var sabrukt, taču tā smaguma spēks notur to esošajā stāvoklī. Ja mākonī atsākas sabrukšana, temperatūra kodolā paaugstinās un kodolprocesi kļūst intensīvāki. Tas izraisa zvaigznes augšanu, kā rezultātā temperatūra un kodolprocesu intensitāte samazinās. Turpmākajā zvaigznes mūžā kodola temperatūra būs pietiekami augsta, lai nodrošinātu hēlija atomu un hēlija un dzelzs sintēzi. Līdzīgi supernovas zvaigznēs veidojas skābeklis un slāpeklis.
Ikreiz, kad zvaigzne ieiet jaunā attīstības posmā un ar laiku iet bojā, tās gāzes izplatās kosmosā, kur tās izveido jaunas zvaigznes. Tas nozīmē, ka zvaigznes var uzskatīt par galaktikas “gāzes ražotnēm”: tās saražo smagākos elementus, kas ir pastāvīgo planētu galvenais būvelements un nodrošina dzīvību, piemēram, uz Zemes. Tādējādi nākamā zvaigžņu populācija ietvers vairākus smagos elementus, kas zvaigžņu veidošanās procesā “aizrotēs” līdz tādai zvaigznei kā Saule, kur pirms 5 miljardiem gadu, veidojoties Saules sistēmai, radās tādas iekšējās planētas kā Merkūrs, Venēra, Zeme un Marss.
Teksts: Henrik Rosenørn
Foto: Linde un Astronomibladet(DK)