AGA plīts – Virtuves leģenda

Kad izgudrotājs un Nobela prēmijas laureāts Gustavs Dalēns sliktās veselības dēļ bija spiests ilgāku laiku uzkavēties mājās, viņam nācās uzklausīt savas sievas Elmas žēlošanos par grūtībām, ar kādām viņa saskārās gatavojot: kā plīts aprij kurināmo, kā viņai pastāvīgi jāpieskata ēdiens un cik slikti visa šī ierīce bija konstruēta. Tas kalpoja par iemeslu AGA plīts modeļa radīšanai.

Tā kā Gustavs šajā laikā jau bija akls, viņš uzticēja jauno plīšu prototipu izstrādi uzņēmumam, kurā bija ģenerāldirektors, — AGA. Kad prototipi bija gatavi, ģimenes locekļi viņam tos aprakstīja. Pēc septiņiem eksperimentu gadiem 1929. gadā tika prezentēts klasiskais AGA plīts dizains, kādu mēs to tagad pazīstam.

Zilā liesma

Plīts bija unikāla un izraisīja revolūciju apsildīšanas tehnoloģijas sfērā; tās pamatā bija “zilās liesmas” koncepcija, tas ir, bezdūmu sadegšana, kā arī siltuma lietderības koeficients, kuram nav līdzvērtīga pat šodien. Izmantojot siltumstarojumu, nevis tiešo siltumu (kā vairumā citu plīšu), bija iespējams izmantot to pašu plīti vairāku ēdienu pagatavošanai vienlaicīgi. Šī iemesla dēļ vairumā mājsaimniecību šī plīts deva ievērojamus ieguvumus.

Plīts palika kuroties dienu un nakti; tās konstanto siltumu regulēja iebūvēts termostats, kas savukārt nozīmēja, ka plīts prasīja minimālu uzmanību un ka tā taupīja kurināmo — kokss bija jāpapildina tikai vienreiz dienā. Vēlāk kā plīts enerģijas avotus kļūs iespējams izmantot malku, naftas produktus, gāzi vai elektrību.

Visām AGA plītīm bija krāsns, kas uzturēja 400C temperatūru, un sildvirsma, kas saglabāja 200C. Savukārt dubultajām AGA plītīm bija grilēšanas krāsns, kurā saglabājas 220C temperatūra, un sildvirsma, kas saglabāja 100C temperatūru, bet trīskāršās plīts versijai bija arī 180C cepšanas krāsns, un četrkāršajai plītij bija 100C sildīšanas krāsns.

Notikumiem bagātie 1950. gadi

1948. gadā visā pasaulē tika pārdotas vairāk nekā 100 000 plītis. Tomēr šajā laikā aizvien populārākas kļuva elektriskās plītis, kas mudināja AGA ieviest vairāk krāsu, lai uzlabotu pārdošanas rādītājus — un tas nostrādāja. Uzņēmums apturēja AGA plīšu ražošanu Zviedrijā un 1950. gados pārcēla ražošanu uz AGA Apvienotajā Karalistē.

Ne tikai plīts, vairāk pat dzīvesveids

Šodien plīts ir mazāk pārtikas gatavošanas, bet vairāk dzīvesstila jautājums, kaut tam ir nepieciešama gana nopietna apņemšanās. Galu galā ir nepieciešamas trīs dienas, lai to uzstādītu – montāžu uz vietas veic prasmīgi speciālisti. Tā kā plītis ir izgatavotas no čuguna, visvieglākā sver aptuveni 400 kg, tādēļ ir prātīgi pirms uzstādīšanas pārbaudīt, kāda ir grīdas nestspēja.