“Tas ir ļoti lietderīgs risinājums gan mums, gan mūsu klientiem,” saka “Drammen Kjøkken KF” Kvalitātes speciālists-konsultants Knuts Āre Midtuns (Knut-Are Midtun). Iepriekš ēdieni tika sagatavoti pēc metodes “pagatavo un pasniedz” un bija jāpiegādā katru dienu.
“Kad mēs kriogēniski sasaldējam sagatavotos ēdienus, pirms patērēšanas tos var glabāt līdz pat trim nedēļām. Tagad mēs esam pārspējuši paši sevi un piegādājam ēdienus trim līdz četrām dienām tikai divas dienas nedēļā. Tas nozīmē, ka pēc atkārtotas uzsildīšanas ēdieni ir gandrīz tikpat labi, it kā tie būtu tikko pagatavoti. Tas ir daudz efektīvāk un ļauj mūsu klientiem saņemt labāku servisu un produktus.”
Saldēšanas procesa paraugdemonstrējums
Pirms Linde (iepriekš AGA) varēja piegādāt šķidro slāpekli uz Drammenu, uzņēmumam bija jāveic testēšana tā saldēšanas un dzesēšanas laboratorijā Helsingborgā, kurā bija aicināti piedalīties arī Drammenas pašvaldības pārstāvji.
“Gan mums, gan klientam ir svarīgi, lai tiktu pieņemti kvalitatīvi lēmumi, tādēļ tiek veikta testēšana reālajos ekspluatācijas apstākļos. Dzesēšanas un saldēšanas testi sniedz atbildes un pārliecību par pastāvīgajiem procesiem. Novērojot rīsu pudiņa dzesēšanu, pašvaldības pārstāvji saņēma atbildes uz daudziem jautājumiem, kas atviegloja lēmumu pieņemšanu,” stāsta Linde (iepriekš AGA) Pārtikas pielietojumu izstrādes inženieris Tronds Kjerstads (Trond Kjærstad).
“Ātrā saldēšana paildzina uzglabāšanas laiku un palīdz saglabāt produkta kvalitāti. Tas lielā mērā ietekmē ražošanas plānošanu un loģistiku,” viņš saka.
Testiem bija izšķiroša ietekme uz “Drammen Kjøkken KF” lēmumu par vispiemērotāko aprīkojumu šīs tehnoloģijas izmantošanai. Šī metode ir ātra un higiēniska. Kriogēnās saldēšanas laikā šķidrais slāpeklis tiek tieši uzsmidzināts uz pārtikas, atdzesējot to no +70–80°C līdz +1–4°C. Temperatūra saldējamā kamerā mainās. Parasti procesa sākumā temperatūra kamerā tiek pazemināta amplitūdā no -20°C līdz -40°C, pēc tam to stabilizējot amplitūdā no -20°C līdz -25°C. Temperatūra saldējamās kamerās nedrīkst būt zemāka par -80°C. Visbeidzot pārtika tiek iepakota, izmantojot MAPAX® risinājumu iepakošanai aizsargatmosfērā vai “Skin Pack” sistēmu, un tad marķēta.