Gaisa bagātināšanās ar skābekli var notikt tā lietošanas laikā, ja netiek ievērota laba prakse. Šajā informācijā ir precizēti ar skābekli saistītie apdraudējumi un vienkārši piesardzības pasākumi, kādi jāveic, lai garantētu, ka ikviens skābekļa lietotājs to var darīt pārliecinoši un bez riska.
Gaisa gāzes nav toksiskas, taču izmaiņām to koncentrācijā – īpaši skābekļa koncentrācijas izmaiņām – ir ietekme uz dzīvības un sadegšanas procesiem. Ir svarīgi, lai ieelpojamajā gaisā būtu pietiekami daudz skābekļa.
Lai gan skābeklis pats par sevi nav uzliesmojošs, tas veicina degšanu, turpretī slāpeklis un argons degšanu kavē.
Ja netiek ievērota laba prakse, var notikt nelaimes gadījumi, jo cilvēki nespēj konstatēt izmaiņas skābekļa koncentrācijā.
Kad šīs gāzes ir šķidrā agregātstāvoklī, nepieciešams paturēt prātā, ka to temperatūra ir ārkārtīgi zema (gaisa spiedienā zemāka par -180°C). Tās var strauji radīt apsaldējumus un dažus materiālus padarīt trauslus, kas savukārt var izraisīt bojājumus konstrukcijās.
Skābekļa koncentrācijas palielināšanas gaisā radīts ugunsgrēka risks
Skābeklis reaģē ar lielāko daļu elementu. Šo reakciju sākšanās, ātrums, enerģija un apjoms jo īpaši ir atkarīgs no:
- Reaģentu koncentrācijas, temperatūras un spiediena;
- Aizdedzes enerģijas un veida.
Materiālu degamība
Skābekļa koncentrācijas palielināšanās gaisā, pat par dažiem procentiem, ievērojami palielina ugunsgrēka risku. Dzirksteles, kas citādi tiktu uzskatītas par nekaitīgām, šajā gadījumā var ierosināt ugunsgrēku, un materiāli, kas gaisā nedeg, tostarp ugunsdroši materiāli, ar skābekli bagātinātā gaisā var degt spēcīgi vai pat spontāni.
Ogļūdeņraža eļļas unsmērvielas
Eļļas un smērvielas skābekļa klātbūtnē ir īpaši bīstamas, jo var spontāni aizdegties un degt ar eksplozīvu spēku. Tās nekādā gadījumā nedrīkst lietot skābekļa vai bagātinātā gaisa iekārtu eļļošanā (konkrētos apstākļos var izmantot īpašas smērvielas, kas ir saderīgas ar skābekli).
Smēķēšana
Daudzas ugunsnelaimes ir ierosinājusi cigaretes aizdegšana, līdz ar to nemaz nav iespējams pārspīlēt smēķēšanas bīstamību ar skābekli bagātinātā gaisā vai vietās, kur tāda bagātināšanās var notikt. Visās šādās vietās smēķēšanai jābūt aizliegtai.
Gaisa bagātināšanās ar skābekli iemesli un novēršana
Iespējamo gaisa bagātināšanos ar skābekli ir vislabāk novērst, rūpīgi pārbaudot tikko kā samontētu iekārtu, kurā tiks lietots skābeklis, proti, izmantojot hronometrētu gāzes spiediena krituma testu, ko papildina testēšana ar apstiprinātu noplūdes pārbaudes šķidrumu, kas ir saderīgs ar iekārtu, kurai jāveic šī pārbaude.
- Regulāri jāpārbauda viss aprīkojums (skatīt Aprīkojuma drošība).
- Lietošanā esošie gāzes baloni ir jāsargā pret sitieniem, paviršu apiešanos un apgāšanu.
- Daudzos metalurģiskajos procesos, piemēram, kalšanā, griešanā, slīpināšanā un termiskajā caurpūtē, gaisā nokļūst lieks skābeklis. Tādēļ vietās, kur notiek šādi procesi, ventilācijai jābūt pietiekamai, lai novērstu gaisa bagātināšanos ar skābekli un saglabātu sadegšanas produktu, tādu kā slāpekļa oksīdi, daudzumu pieņemamā līmenī.
- Jāievēro īpaša uzmanība, īpaši slēgtās telpās. Griešanas procesā ar liesmu skābeklis ir nepieciešams iesildošajai liesmai, kā arī materiāla sadedzināšanai un kušņu aizpūšanai. Rezultātā gaisā rodas pārmērīgs daudzums neizlietotā skābekļa, un šis daudzums palielināsies, ja darba spiediens būs pārāk augsts vai ja sprausla būs pārāk liela, samērojot ar griežamo detaļu. Tādēļ ir svarīgi izvēlēties pareizu sprauslu un spiedienu.